Faragó Péter profi kosárlabdázó ajánlásával!
Ha szereted a hengeres nyújtást akkor ezt imádni fogod! Növeli az ízületi mozgások tartományát és minőségét. A légzési kapacitás javulása mellett segít a sérülés utáni regenerációban. Bármilyen sporthoz, jógához vagy táncosoknak ajánlott.
Peti a Vasas színeiben 2016 bajnoka lett másodosztályban így a 2017-es szezontól már az első osztályban mérhetik össze tudásukat. Visszajelzései nagyon sokat segítettek a technika finomításaiban. Örömömre szolgál, hogy a bajnokság kritikus szakaszában segíteni tudtam a sérüléseiből való gyorsabb felépülésben. Gratulálok az eredményeihez!
Mozgástartomány Fokozása
A hagyományos gyógy és sportmasszázs elsősorban a keringésre hat és átmenetileg fokozza az adott terület vérellátását, ami nagyon fontos, de nem hoz tartós változásokat. A Funkcionális Masszázst az izompólyák (myo fascia) feszességét lazítja, illetve az egyes izmok közötti elválasztó kötőszöveti rétegek összetapadását szünteti meg.
Az izompólyák minden izmot beborítanak hasonlóan a strech nadrághoz. A fő feladatuk, hogy védjék, elhatárolják és rögzítsék az izmokat. Amikor nyújtasz, valójában ezeket a pólyákat nyújtod. Ha elmarad a nyújtás vagy túlzott igénybevételnek vannak kitéve, akkor ez az anyag megrövidül vagy megfeszül. Hasonló érzést okoz, mintha egy-két számmal kisebb ruhát hordanál, így a mozgástartományod lecsökken. Ez a masszázstípus nagyszerűen kiegészíti a hengerel történő nyújtást. A hengerrel a felületes rétegeket tudod lazítani, a Funkcionális Masszázzsal pedig a mélyebb izmokat is, illetve azokat amiket más technikával nemigen lehet elérni.
Petinek az egyenes combizmai, a nagy horpaszizmai és a csípő rotátorai voltak aszimmetrikusan megfeszülve. A kezeléssel megszűnt a térdfájása, a térdkalács alatti csontkinövése és megnőtt a maximális lépéshossza is!
Lazább és Könnyedebb Mozgás
Az izompólya feszességének lazítása és nyújtása mellett a másik fontos feladat, hogy az izmok és izomcsoportok egymástól függetlenül tudjanak mozogni. Az izompólyák körbeveszik az izmokat. Két izom pólyái között pedig folyadékréteg biztosítja a csúszást, hasonlóan, mint az autókban az olaj. Ennek köszönhetően tudnak függetlenül mozogni. Ha két vagy több réteg összetapad, akkor akadályozzák egymás munkáját, megakad a mozgás finom folyamata és sokszor meglehetősen fájdalmas is lehet.
A képen a comb keresztmetszeti ábrázolását láthatod. A különböző színek a főbb izmokat és izomcsoportokat jelölik. Hajlító-feszítő, közelítő-távolító stb. A köztük lévő világos vonalak az izompólyák. Gyakori, hogy ezek a rétegek összetapadnak. Ezt okozhatja az alacsony folyadékbevitel, a túlterhelés, vagy az aszimmetrikus gyakorlatok stb.
Petinél is jelentkezett a gyakori eset, amikor az iliotibiális szalag hozzátapadt a négyfejű combizom széléhez (m. vastus lateralis). Amikor megérkezett húzta a fájós lábát. A második alkalom után már a járásán is látszódott a javulás. A technikával sokat finomítottunk a térde mozgásának lazaságán és a két oldal egyformán tudott működni!
A Légzési Kapacitás Növelése
A tüdőt a bordakosár védi. Minden lélegzetvételnél a bordáknak tágulniuk kell, hogy a tüdő elérhesse a maximális kapacitását. Még élsportolóknál is előfordulhat, hogy a bordák ízületei vagy a bordákon tapadó izmok feszesek, vagy letapadnak. A széles hátizom, kis és nagy mellizom, az elülső fűrészizom, bordaközi izmok, nyakizmok, hasizmok stb. körbeveszik a bordákat. Ha feszültek vagy meg vannak rövidülve egy fűzőhöz hasonlóan képesek gátolni a bordáid tágulását így a tüdőd maximális kapacitását. Egy átlagos felnőtt 20-24 ezerszer vesz levegőt egy nap. Minden egyes lélegzetvételhez energia kell. Ha szabad a mozgásuk energiát spórolhatsz, amivel csökken a fáradékonyságod és nő a kitartásod! Emellett egy sor egyéb pozitív fiziológiás hatása is van, hiszen a nyelőcső az alsó testet ellátó ütőér és véna a fő légző izmon, a rekeszizmon halad át.
Az egyik legnagyobb élmény számomra, amikor a tapasztalt jóga gyakorlókon végzek a légzésjavító technikákkal és utána látni a boldogságot a szemükben! Egyből kipróbálják kedvenc ászana vagy légző gyakorlatukat 🙂
Aszimmetria Csökkentése, Sportsérülések és Rehabilitáció
Petinek nagyszerű az edzettségi állapota, mindent megtett a győzelemért. Bajnok. A kosárlabda viszont a féloldalas sportok kategóriájába tartozik. Peti testtartásában volt némi féloldalasság. Ezt a jelenséget más nem aszimmetrikus sportot gyakorlóknál is tapasztaltam. Korábban a Gilda Max-ban dolgoztam ahol több edző, crossfit és body builder vendégemnél is hasonlót tapasztaltam.
Ha a két láb terhelése jelentősen eltér, akkor gyakori a medence jobbra-balra billenése, ami kihat a gerincre, a nyakra és a vállakra is. Gyakori árulkodó jel az eltérő vállmagasság, a gerincferdülés vagy az előre dőlő fejpozíció, amit manapság „sms-nyaknak” is szoktak hívni. Az egyenetlen terhelés hozzájárulhat a sportsérülésekhez, a sportsérülés pedig alapból rákényszerít, hogy féloldalasan mozogj, főleg ha a végtagokat érinti.
Ezek a tünetek meglehetősen jó arányban javíthatóak és a sérülés utáni rehabilitáció is felgyorsítható. Az izomerő eltérést természetesen nem tudom megváltoztatni, viszont a féloldalasan megrövidült izompólyákat közel szimmetrikus állapotba lehet hozni és sokszor szemre is nagyon látványos eredmény érhető el!
A kezelés közben kiderült a dereka is gyakran fájt, de már megszokta. Bónuszként szinte teljesen megszűnt a fádalom. A cél hogy teret adjak a változásnak. A tanácsaimat megfogadva Peti is olyan edzéstervet tudott kialakítani edzőivel, amivel kiegyenlítheti az eltérő lábizom eloszlását. Ez segít elkerülni a jövőben a sérüléseket.
Az eredetileg testtartás problémákra, porckorongsérvben szenvedőknek és krónikus fájdalommal élőknek fejlesztett technikákat ma már sikerrel alkalmazom profi és amatőr sportolókon egyaránt. Akár a teljesítményfokozás, akár a sérülés elkerülése, akár a rehabilitáció a célod, vagy csak kérdezni szeretnél, fordulj hozzám bizalommal!
Az első alkalommal a konzultáció ingyenes! Időpont foglaláshoz, vagy ha kérdésed van, kérj ingyenes visszahívást, mert valószínűleg kezelek és közben nem tudom felvenni a telefont!
A Funkcionális Masszázs Előnyei
-
Sportteljesítmény fokozása
-
Lazább és könnyedebb mozgás
-
Bármelyik sporthoz alkalmaztató
-
Növekvő lépéshossz és mozgástartomány
-
Helyes testtartás könnyebb elérése és fenntartása
-
Az izmok megnövekedett hatékonysága és rugalmassága
-
A légzési kapacitás és teljesítőképesség növekvése
-
Stressz szint és alvásproblémák csökkenése
Problémák és fájdalmak, melyek csökkenését vagy megszűnését várhatod
-
Sportsérülések utáni rehabilitáció gyorsítása
-
Aszimmetriák csökkentése
-
Beszűkült ízületi mozgástartomány (ROM) növekvése
-
A régi „már megszokott” fájdalmak csökkentése
-
Befagyott váll és rotátor köpeny fájdalmak
-
Tenisz és golf könyök
-
Boka és térd panaszok
-
Hát és derékfájás
-
Lumbágó vagy isiász
-
Nyak és fejfájás/migrén
-
Gerincferdülés csökkenése
-
Medence és keresztcsont és farkcsont problémák
-
Relatív és abszolút lábhossz különbség panaszai
-
És még sok minden más! Kérdezz bátran!
- Akut állapotok
- Akut sérv
- Előrehaladott csontritkulás
- Gyulladásos betegségek
- Fertőző betegségek, láz
- Csonttörés, ficam, égés, trauma
- Ittas, drogos állapot
- Vérzékenység (nem minden esetben)
- Epilepszia
- Bőrelváltozások (fertőzések, sérülések)
- Rosszindulatú daganat
- Terhesség első két – és utolsó hónapja
- Menstruáció legerősebb napja
- Obliteratív (elzáródásos) érbetegségek
- Akut vénás betegségek
- Szívritmus-zavar
- Bizonyos gerincbetegségek (nem minden esetben)
Az eredmények gyorsak és tartósak, de függenek az életkorodtól, a jelenlegi testtartásodtól, életviteledtől és egyéb tényezőktől. Garanciát nem áll módomban vállalni. Szolgáltatásaim nem helyettesítik az Orvosi ellátást! Mielőtt bármilyen masszázsra jelentkezel, olvasd el az ellenjavallatokat!